RADY DO ZAČÁTKU

 TEXT PŘEVZAT A UPRAVEN S  CHS FATAMORGÁNA
 
 
 

      Řidte se vždy rady svého chovatele má letité zkušenosti s chovem!

  •   Než se rozhodnete pořídit si králíčka .

  •   Každý králíček je osobnost...nenaučíte ho povelům, případné potrestání za nesplnění si nespojí s něčím, co nesmí dělat,       nebo co neudělal, jako pes...naopak se králíček bude bránit a může se u něj rozvinout agrese

  • nečekejte, že někdy bude 100 % čistotný, tzn. i u dospělého a vychovaného králíčka budete nacházet bobečky mimo vyhrazené WC a klidně i po obýváku nebo kde ho necháte v bytě proběhnout. U mláděte je to standard!
  • chování v náručí králíčci nemají rádi, do určitého věku ho většina trpí a nespokojenost dávají najevo pak s různou intenzitou, králík obecně není chovací zvíře.
 

          Krmení

  • králík je zvíře velmi citlivé na zažívání a jakýkoli problém se stravou, dietologická chyba se velmi často odrazí jako bumerang v podobě nemoci (např. kokcidióza, enterokolitida,...). Chcete-li mít skoro jistotu, že se podobným problémům vyhnete, pak se držte pouze kombinace seno + granule (v množství viz níže!). Bohužel začne-li u králíčka jakýkoli trávící problém, velmi často se nepodaří zvíře uzdravit a končí to úhynem. 
  • Na internetu najdete mnoho informací, jak pestře králíčka můžete krmit, ale z vlastní zkušenosti je NEDOPORUČUJI a za králíčka krmeného jakkoli jinak, než podle mých doporučení, nemohu nést žádnou odpovědnost ani den po odchodu do nového domova.
  • více na stránkách veterinární kliniky, veškeré šťavnaté krmení se ale týká králíčků od 6. měsíců věku https://www.vivavet.cz/cz/kralik#v%C3%BD%C5%BEiva nebo https://copik1.wixsite.com/chovmiro/zdrave-krmeni
  • nejméně do 6 měsíců věku nepatří mládě na zelenou pastvu ani čerstvá tráva do klece. Taktéž jiné šťavnaté krmivo je v tomto věku vyloženě nevhodné. Na vlastní riziko ho můžete zkoušet po 6. měsíci života, ale vždy je nutné zavádět ho po malém množství a velmi pozvolna po dobu několika týdnů. Vhodnější je trvale používat vše pouze v sušené podobě (například kořenovou zeleninu).
  • základem je vždy seno, to musí mít králíček neustále k dispozici a v zásadě v neomezeném množství. Seno musí být to hlavní, co celý den jí a čeho sní nejvíce. Je to pro něj životně důležité, aby trávící trakt měl dostatek vlákniny. Čím kvalitnější seno seženete, tím lépe. Nejlepší je seno domácí - sušené ručně za pomoci hrábí (a mozolů...). Nikdy nedávejte králíčkům seno vojtěškové! Není pro ně jako základ vhodné, naopak by jim mohlo velmi ublížit pro příliš velký obsah bílkovin.
  • granule (zde krmím Berkel Futter TTL COCCI PRO MLADATA, NEBO LIGHT PRO DOSPĚLÉ 100g NA DEN , nejlepší je dávku rozdělit na dvě části za den.  Jakmile nejí, nebo mu z jesliček málo ubývá seno, okamžitě množství granulí snižte.
  • Králičkum denně jako mlsku a spestření přidávám Versele Natur a sušenou mrkev, tak jednu malou hrstičku ke granulím, pak sušené pamlsky( banán, jablko)
  • dřevěné hračky, dřevěný nábytek slouží králíčkům na okus k broušení zoubků,vybíjí si tak i přebitečnou energiji.

          Zdraví králíčka

  • vyšší venkovní (vnitřní) teploty cca nad 25°C mohou králíčka obzvláště mládě ohrozit na životě,KRÁLIČEK NEMÁ POTNÍ ŽLAZY, NEMUŽE SE TUDIŽ CHLADIT POCENÍM! s růstem teploty se zrychluje množení veškerých škodlivých bakterií v trávícím traktu (kokcidie, e-coli,...), jestliže se přidá další faktor, který oslabí střevní mikroflóru (stres ze změny domova, chyby v krmení,...), pak se v řádu dní může odstartovat stav ohrožující králíčka na životě. Máte-li v bytě nebo venku v letních dnech teploty vyšší, pak je bezpodmínečně nutné do vody dávat Acidomid, snížit krmnou dávku granulí a všeho mimo sena minimalizovat nebo vyloučit, poskytnout králíčkovi možnost chladit se - klec mít v koupelně s přístupem králíčka na dlažbu, do klece dát zmraženou láhev s vodou (obalenou ručníkem), apod.
  • zdravý králíček vylučuje úhledné kulaté bobečky, dopoledne jsou i bobečky ve tvaru tzv. vánoček - jsou měkčí a mohou zapáchat. Tento druh stolice nemusíte ani nalézt, protože králíčci ho běžně pojídají a získávají druhým trávením látky životně nutné pro své zdraví. Najdete-li vánočky v záchůdku, neznamená to nutně žádný problém. Jestliže se vám jich zdá příliš mnoho, zapáchají jinak, než jste registrovali, nebo se vám zdá cokoli podezřelého, nasaďte králíčkovi dietu. Po několik dní vylučte veškerou šťavnatou stravu, krmte pouze seno a maličko granulí, na které je králíček zvyklý. Přidávejte probiotika případně i Emanox. Jestli se stav nezlepšuje, nebo pozorujete jakýkoli náznak apatie, nadmutí, nechutenství, apod. neprodleně kontaktujte svého veterináře. Střevní problémy mohou být pro králíčky fatální i během 24 hodin.
  • správná délka zubů je závislá na genetice a pojídání dostatečného množství sena - přežvykováním tuhých stébel si králíček non-stop zuby, které jim celý život dorůstají, obrušuje na správnou délku. K broušení zubů neslouží rozhodně tvrdé pečivo!
  • Všechny samice v chovu jsou pečlivě přelečovany na kokcidiozu, všechna naše mláďata jsou pečlivě kontrolována na podezření na kokcidiozu, v připadě rozvinutí nemoci jsou přelečená Baicoxem.
  •  
  • očkování lze provádět od 10 týdnů věku, mláďata odjíždí neočkovaná, očkování si domlouvá nový majitel se svým veterinářem. Očkovat králíčka nechte nejdříve po měsíci v novém domově, aby kromě stresu ze změny prostředí nebyl oslaben dalším faktorem. Běžně se očkuje proti myxomatóze a moru.

         Kastrace

  • je nutná hlavně u samic, kde v pozdějším věku vznikají cisty a nadory.  Samci začínají v době fyzické dospělosti značkovat, mohou vas obtěžovat bzučením a běhaním kolem nohou , také vás všude nasledují,také si vás mohou označkovat močí, ne vždy je toto pravidlem! U všech samcu zaleží na davce testosteronu, něktří samci se až takto neprojevují, někdy také stačí kraličkovy koupit plyšaka jeho velikosti , tvaru a chvíly tuto dobu přečkat, s věkem se totiž jejich libido snižuje a samec se zklidní, nejhorší obdoby navalu hormonu je takřka od 6 měsíce po roce, pak jim hormony klesají. Kastarci u samečku zvažte dle intenzity s duvodu , že po kastraci celkem dost linají celoročně a je třeba hlídat váhu. Samičky jsou v důsledku říje dosti náladové a též zanechávají bobečky i loužičky všude, byť do té doby byly velmi čistotné.
  • perfektně vysvětleno najdete zde https://kastrace-kralika.cz/ nebo zde https://copik1.wixsite.com/chovmiro/kastrace 
  • projevy dospívání se začínají v chování promítat cca od věku 4-6 měsíců, čas je závislý na roční době s jarem se hormony ozývají v nižším věku než u králíčka, který dospívá v zimě
  • jestliže měsíce čistotný králíček dělá bobečky a loužičky všude, pokusí se vás kousnout, začne vás obtěžovat kopulačními pohyby, hrabe podestýlku, rozhazuje seno,... prostě začne-li se chovat výrazně jinak než jste byli měsíce zvyklí, pak se takřka s jistotou jedná o projevy dospívání a je nutné zvážit kastraci, chcete-li nežádoucí chování odbourat.
  •  

          Po příjezdu domů 

  • králíčka nekrmte ničím jiným než senem a granulemi, které dostane s sebou. V žádném případě ho nepouštějte běhat ven po domě a nekrmte ho trávou, či jinou šťavnatou potravou (zeleninou apod.). Vše popsané velmi zvyšuje riziko zdravotních komplikací, které u takového mláděte mohou být fatální.
  • mláďata umí pít z kuličkové napaječky, první týden až 10 dní dávejte každý den do napáječky ACIDOMID, pak stačí třikrát týdně. Neřešte, že první dny mládě nevidíte chodit pít a že voda neubývá, napáječku mládě používat umí a žízní dobrovolně neumře ;-)
  • Kyselé prostředí v trávicím traktu králíka omezuje množení škodlivých bakterií, které jsou obvyklou příčinou zažívacích potíží (kokcidióza, enterokolitida).
  • první tři dny se věnujte pouze tomu aby, miminko začalo pořádně papat a pít!
  • pro dospělé bez ohledu na hmotnost konkrétního jedince dávkuji cca 40 - 50 g na den. Omezenou dávku doporučuji bez ohledu na značku granulí!
  • každý den kontrolujte pohlazením záda králíčka - jakmile se vám bude zdát, že páteř vystupuje, pocitově jako když hladíte řetízek korálků, pak je něco špatně. Dále sáhněte na bříško zespodu, jakmile nebude měkké, ale začne být napnuté, opět není vše tak, jak být má. Toto je důležité v prvních dnech dělat pravidelně, jen tak máte šanci včas zaregistrovat rozdíl = problém.
  • bude-li se vám v chování a příjmu potravy zdát něco divné nebo jiné, neprodleně mě kontaktujte.
  • mláďata poměrně spolehlivě používají WC s hoblinami na čůrání, ale bobečky jsou běžně i po celém kotci, proto nečekejte u mláděte zázraky "na počkání", byť jsou zde na WC naučeni a zvyklí chodit v novém domově bývá začátek vždy nejistý
 
  •    Králík jeden nebo více - kamarádů

      velmi podrobně a dobře! rozepsáno soužití více králíků zde https://www.kralici.cz/pages.asp?f=souziti

       Potřeba lidské pozornosti a pohybu

  • většina králíčků se nerada chová! Tím je myšleno chová v ruce, zvednutých, na klíně apod. Není to pravidlo, ale je to velmi, velmi časté. Naopak většina z nich též miluje hlazení, ale pouze ve "svobodné pozici", kdy si lehnout vedle vás na gauč, na zem,... a vy máte tu čest, že smíte desítky minut ušáka hladit.
  • nelze chovat králíčka pouze v kleci či ohrádce resp. lze, králík to přežije, ale spokojený nebude ani na kilometry. Chcete-li králíčka jako mazla, musíte počítat s tím, že k šťastnému životu potřebuje pohyb a vaši společnost. Je nesmysl, že by nutností byly hodiny a hodiny denně, že bez nich králíček nepřežije nebo trpí. Všichni chodíme do zaměstnání a máme povinnosti. Králičk většinoPustíte-li ale králíčka po svém příchodu domů volně z klece, pak bude naprosto spokojený, když s vámi stráví večerní pohodu v obýváku. Když vám to některý den nevyjde? Opět - králíček to přežije! Neumře ani ho to nijak podobně zásadně nepoznamená. I zde platí používat selský rozum je základ.
  • kšíry a venčení - na kšírky se králíček naučí docela snadno, nikdy ale nemůžete čekat, že na vodítku funguje jako pes. U králíčků je vodítko pouze vaše kontrola nad jeho pohybem, aby neutekl. Nikdy nebude on následovat vás na procházku. Též je dobré zvážit, co mu přinese proběhnutí po ulici, kde se venčí nebo venčily hromady psů a jezdí auta. Bude to pro něj kladný zážitek nebo obrovský stres a přístup k trávě kontaminované psí močí?
  • obecně vzato bude králíček vždy spokojenější ve dvou než sám, málokdo mu může věnovat tolik času denně, že nepotřebuji zvířecí společnost, ale stačí mu ta lidská.
  • chcete-li a máte možnost mít dva králíčky, pak je nutné pořídit je jako podobně stará mláďata nebo sourozence z jednoho vrhu,z vlastní zkušenosti mi některé samičky přijmou k sobě i cizí mláďata , někdy se zkamarádí po nějaké době i dospělé samice, které jsou nějakou dobu vedle sebe v ohradkach, toto seznamování však muže trvat nějakou dobu a zaleží na dominanci a submisivitě obou samic.
  • Dvě mládata samiček spolu vyrustaji do puberty , pak proběhnou menší šarvátky k ujasnění si dominance,ale většinou se jedná pouze o par vytržených chlupu, dokud jedna z nich neustopupí a nestane se submisívní, pak to zase utichá a kralinky se k sobě tulí,tyto měnší šarvatky mohou nastat i několikrát do roka, kdy se snaží si opět vydobít určitou pozici, protoje dobré obě samičky kastrovat, sníží se hormony i šarvátky, po 2 letech už šarvátky obvykle nebyvají samice jsou již starší a měně teritoryalní,ale vše zaleží od daneho jedince. Ja takto spojuji celé generace samic, většinou bez obtíži i 4 najednou v jedné ohradce poklidneho soužití, vše ,ale bedlivě pozoruji a zakládám na mých zkušenostech.
  • zvolíte-li králíčky dva od nízkého věku, pak na výběru pohlaví záleží minimálně. Jen u obou bývá kastrace nutná kvůli značkování a potyčkám. Samičku + samce musíte cca od 4. měsíců do termínu kastrace oddělit kvůli riziku nežádoucí březosti, toto oddělení pak může znamenat zase zcela nové seznamování po kastraci
  • nemůžete-li mít králíčky dva, pak věřte, že králíček může žít spokojený život i sám, ne vždy jsou některé radikální rady chytrých příruček pravdivé tak doslova, jak se tváří.
 
  •    Něco navíc

  • cena králíčka se pohybuje kolem 2000 Kč ale je pouze zlomkem nutných nákladů! Popsané vybavení (klec, WC, miska, přepravka,... ) se před pořízením králíčka vyšplhá i na další 2-3 tisíce Kč, kastrace samců bývá levnější ale u samic je většinou vyšší.
  • nezapomeňte, že běžný věk zakrslého králíčka je 8-10 let. Není to zvířátko na rok či dva. Zvažte tedy, zda bude ve vašich možnostech a zájmu mít opravdu zvíře, které je podobným závazkem jako pes. Zda budete vy, když vaše nyní 16-ti leté dítě vyroste, chtít mít doma ještě dalších třeba 5 a více let králíčka.
  • Dítě kterému začne puberta, se většinou o zvířatko přestane zajimat a je to na vás se mu věnovat, protonikdy nepořizujte zvíře dítěti,ale vám.
  • Věk kdy pořídíte králička dítěti,pečlivě zvažte, malé díte od 2-5 let nemá ještě správný cit starat se o tak malé zvíře a vše je opět na vás, také si tak malé děti nemohou se zvířatkem hrát bez vašeho dozoru, králiček není hračka! Nejlepší věk je když už je dítě rozumné a chápe jak se o zvířatko správně starat a přistupovat kněmu.
  • cestování na chatu či dovolenou není problém, ale jako u všech zvířat musíte zajistit na cestu místo, kde se králíček nepřehřeje. Vždy použivejte přepravku velikost pro kočku, či maleho psa, menší určitě né!
  • Přepravka musí mít dost otvoru a být dobře větratelná, králiček by měl vidět ven. Do přepravky je dobré dát jednorázovou separační plenu, koupíte v lekarně i zverimexu.Vodu podavejte pouze přizastavení, nédavejte ji do přepravky , napaječky pohybem auta vždy kapou.